Colin Farrell, az ír vagány
Ő az új Tom Cruise, Brad Pitt, Montgomery Cliff, meg akit még ki lehet találni, vagyis ő ma Hollywood legígéretesebb csillaga. Pedig nem feltétlenül volt erre predesztinálva, hiszen nem is született amerikai, hanem ír, ráadásul azt sem mondhatnánk, hogy különösebben jó családból jött, és rendkívüli nevelésben és iskoláztatásban részesült. Ami pedig a modorát és a viselkedését illeti, már most tucatnyi pletyka - vagy valódi hír? - kering tivornyázásairól, kellemetlen afférjairól és beszólásairól, és úgy tűnik, tényleg mindent megtesz azért, hogy őt tartsák az ügyeletes bunkónak. Színésznek viszont remek.
Colin James Farrell 1976. május 31-én látta meg a napvilágot Dublinban, és ekkor még csak annyit volt érdemes tudni róla, hogy a neves ír focista, Eamon Farrell kisebbik fia, egy báttyal és két nővérrel. Szülei nem is őt, hanem idősebb testvérét, Eamon Jr.-t szánták színésznek, és őt kezdték táncórákra, illetve színjátszó körökbe küldözgetni, de egy idő után Colin is elkísérte testvérét, és benne aztán több fantáziát láttak. Ezután iratkozott be a jó nevű dublini Gaiety Drama School-ba, amit ugyan nem végzett el, de remek referencia volt első sikeres meghallgatásához a BBC-nél. Elsőként a sikeres Ballykissangel című sorozatban kapott fontos szerepet, majd a Falling for a Dancer minisorozatban szerepelt. Londonba felkerülve aztán számos színházi produkcióban is fellépett, és ezek egyikén, a Donmar Warehouse-ban megtartott, In a Little World of Our Own című darabban látta Colint Kevin Spacey, aki rögtön szerepet adott neki Ordinary Decent Criminal című könnyed hangvételű krimijében - nálunk csak videón jött ki -, innen pedig már egyenes út vezetett Hollywoodba.
|
Bár hősünk még Angliában kapott egy kisebb szerepet Tim Roth rendezői bemutatkozásában, a War Zoneban, az első igazi, nagy filmes bemutatkozása a Joel Schumacher rendezte Tigrisek földjénben volt. A vietnámi háború alatt játszódó filmben - ez is csak videón jött ki nálunk - Colin egy nagyszájú, de szimpatikus texasi újoncot alakított, és ez a szerep a fellegekbe repítette. Más kérdés, hogy ez annak is köszönhető volt, hogy ekkoriban Hollywoodban évek óta Messiásként vártak egy karizmatikus, jóképű fiatal sztár felbukkanására, és Colin pont jókor bukkant fel. Az összes nagy stúdió és producer egyszerre vetette magát a fiatal írre, aki egyszerre csak dúskált a szerepajánlatok közt. Tegyük hozzá, hogy nem mindig választott jól. Először Jesse James alakját formálta meg a gyengécske westernben, a Törvényen kívülben, majd ismét Schumacherrel dolgozott a Fülke című filmben - amelynek egy évre elhalasztották a premierjét, amikor Washingtonban egy igazi sorozatgyilkos kezdte lelőni fényes nappal az embereket. Ezt követte a Hart háborúja Bruce Willisszel, egy közepes háborús film, de azért jó szerep, és jött az igazi nagy kiugrás, a Különvélemény. Colin ugyan nem kapott főszerepet, csak egy éles szemű nyomozót alakít, akit ráadásul le is lőnek, de a filmet Steven Spielberg rendezte, az ekkor még csak 25 éves hősünk pedig igazi sztárgázsit, másfél millió dollárt kapott rövidke szerepléséért.
Aztán jött egy rakás kifejezetten rossz szerep kifejezetten rossz filmekben. A Daredevilre, Ben Affleck bőrruhás szuperhősi mozijára aligha fog bárki is emlékezni öt év múlva, hacsak nem Colin remek alakítása miatt, a célba dobáló rosszfiú, Bull's Eye bőrében. A Beavatásról is legfeljebb az fog a legtöbb embernek beugrani, hogy Al Pacino volt a másik főszereplő, a S.W.A.T. - Különleges kommandót pedig remélhetőleg mindig teljesen el fogja felejteni. Ebből az elmúlt pár évből legfeljebb egy rövid alakításra érdemes emlékezni a Veronica Guerin című ír témájú filmből, ahol Colin kb. egy percre látható, de ez az egy perc többet ér, mint az előbbi három film együtt. De úgy tűnik, most nyugodtabb és persze kidolgozottabb szerepek következnek. Áprilisban mutatják be nálunk a Dublinban játszódó Intermission - nincs még magyar cím -, egy kedves és modern nagyvárosi szerelmesfilmet, amelyben Colin partnere a szép Shirley Henderson.
A hírek szerint már 12 éves kora óta krónikus álmatlanságban szenvedő Farrell intenzíven él és rengeteget dolgozik. Márciusban kezdődött a Kiképzést jegyző Antoine Fuqua új filmjének, a The Jacketnek a forgatása, amelyben Farrell egy olyan férfit játszik majd, akit börtönbe zárnak egy gyilkosságért, amelyet nem is követett el. A film cselekménye állítólag mátrixosan komplikált, és a hangulata is a kultikus sci-fihez hasonlóan sötét. A nagy költségvetésű The Jacket után Farrellre egy független produkció, az A Home at the End of the World vár, amelyből két gyermekkori jó barát egy idősebb nővel való különös viszonyát ismerhetjük meg, de hamarosan beindul Oliver Stone 150 millió dolláros költségvetésű Nagy Sándor-projektje, az Alexander is - szoros versenyben Baz Luhrman Nagy Sándor mozijával, ahol Brad Pitt alakítja a macedón uralkodót. A két, még el sem készült film vetélkedését már most kárörömmel figyeli a szakma, és úgy tűnik, hogy a versenyben Stone mozija indul hendikeppel - Brad Pitt azért még most is nagyobb név, mint Farrell, aki ráadásul hülyén is néz ki festett szőke hajjal. Colin sosem áll meg: már megkezdődtek a XVII. századi Amerikában játszódó The New World előkészületei, csakúgy, mint a Salma Hayekkel közösen bevállalt, a bevándorlók sorsáról szóló Ask the Dust. Mindkét film 2005-ös bemutató, de már most mérget vennénk arra, hogy a sajtó most is hírbe hozza Colint partnerével, ahogy eddig is minden létező nővel, aki csak feltűnt a közelében. Igaz, a heves temperamentumú ír színész, úgy tűnik, valóban két végén égeti a gyertyát, ahogy mondani szokás, és minden esélyt kihasznál, amit a sors csak megad neki |